چاپ        ارسال به دوست

شناسایی گاز با کمک نخ های رنگی ممکن شد
توسط محققان دانشگاهی؛

شناسایی گاز با کمک نخ های رنگی ممکن شد

به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه تافت در ایالت ماساچوست آمریکا ادعا می‌کنند نوعی نخ ابداع کرده‌اند که با رنگ‌های شیمیایی مخصوصی رنگ شده‌اند و به طور بصری وجود گازهای سمی مانند آمونیا یا کلرید هیدروژن را هشدار می‌دهد.

می‌توان از این نخ لباس‌هایی تهیه کرد که در مجاورت گازهای خطرناک در هوا به سرعت تغییر رنگ می‌دهند. فرد با توجه به عمق و شدت تغییر رنگ می‌تواند علاوه بر میزان وجود گازهای مختلف، غلظت آن را نیز رصد کند.

«سمیر سونکوسال» استاد مهندسی الکترونیک و رایانه دانشگاه تافت و محقق ارشد پژوهش می‌گوید: رنگی که ما در این فناوری استفاده کردیم، کارکردهای مختلفی دارد و ما می‌توانیم گازهایی مختلف با ترکیبات شیمیایی متفاوت را ردیابی کنیم.

البته به گفته دانشمندان، این فناوری جدید که «نخ هوشمند» نام گرفته جایگزینی برای ردیاب‌های الکترونیکی نیست، بلکه ابزاری برای آموزش و کارشناسی در این حوزه است.

با کمک سیستم کدگذاری رنگی، هر فردی می‌تواند انتشار گازهای خطرناک را ردیابی کند. به گفته محققان استفاده از رنگ‌های شیمیایی مذکور برای موقعیت‌های مختلفی مناسب است. به عنوان مثال کارگران می‌توانند هنگام استخراج نفت یا گاز از آن استفاده کنند.


١١:٠٢ - شنبه ١٧ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ٧٧٥    /    تعداد نمایش : ٢٠


امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: