راهنمای خرید سرور

راهنمای خرید سرور با گارانتی ایده آل

چرا باید از یک سرور استفاده کنیم؟

سرورها اغلب برای کار مشخص 24ساعته و 7روز هفته اختصاص داده شده اند.به این معنی که کار دیگری درکنار کار اصلی سرور انجام نمیشود.از آنجا که یک سرور برای مدیریت، ذخیره، ارسال و پردازش داده ها و وظایف پشت سرهم و کار سنگین 24ساعته در روز ساخته و طراحی شده است، قطعا نسبت به یک رایانه رومیزی قابل اعتمادتر و قدرتمندتر می باشد و ویژگی ها و سخت افزارهای مختلفی را که معمولا در یک رایانه رومیزی معمول استفاده نمیشود را ارائه میدهند.

انتخاب سرور مناسب برای کسب و کار شما

در راستای انتخاب یک دستگاه سرور مناسب باید موارد متعدد و مهمی را در نظر گرفت. در صورتی که نیازهای واقعی یک مجموعه درست تعریف گردد، سرور انتخاب شده به مدت حداقل 5 الی 7 سال سرویس های مورد نیاز را تامین می نماید که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

سرور را جهت چه کاربردی انتخاب می کنید؟

ابتدا، می بایست کاربرد سرور مشخص گردد. سرورها بر اساس کاربرد، دارای توانایی های مختلفی هستند. سرورها به عنوان Storage Server، File Server، Internet Server، Application Server، Database Server و ... در مجموعه های مختلف سرویس دهی می کنند. نرم افزارهای گوناگون با performance های مختلف نیازمند CPU و RAM های متفاوتی می باشند.

تعداد کاربران موجود در شبکه تاثیر مستفیم بر انتخاب سخت افزار سرور دارد. با توجه به طراحی فنی سرورها، تعداد کاربرهایی که می توانند به این سرور متصل گردند، متفاوت است. بنابراین تعداد کاربران حال حاضر در مجموعه و احتمال افزایش این کاربران تا 2 الی 3 سال آینده (عمر مفید یک سرور) را باید در نظر گرفت.

با در نظر گرفتن دو عنوان ذکر شده، به جزئیات انتخاب سرور مناسب می پردازیم:

کاربرد سرور

با توجه به کاربرد در نظر گرفته شده، تعداد CPU، میزان Ram و میزان فضای مورد نیاز جهت ذخیره داده و لزوم وجود Redundancy در موارد مختلف (که سرور قابلیت پشتیبانی از آن را داشته باشد) انتخاب می گردد.
هم چنین فضایی که قرار است سرور در آن نصب گردد، اهمیت بسزایی دارد. عموما سرورها در دو مدل Rack Mount و Tower ارائه می گردند؛ بنابراین می بایست با توجه به فضای تعیین شده، مدل متناسب با فضای اختصاصی انتخاب گردد.
در این راستا، با توجه به نرخ افزایش حجم کاربران و سرویس های مورد نیاز، می بایست این حداقل ها را در حد نیاز افزایش دهیم. شایان ذکر است که تعداد و ظرفیت هارد (Storage) مورد نیاز، با درنظر گرفتن حجم داده ها و میزان رشد آن در طول زمان مشخص، در نظر گرفته می شود.

نگهداری و مراقبت از سرورها

سرورها به گونه ای طراحی شده اند که در طول سال به صورت شبانه روزی در شبکه فعال باشند. در این بین انجام سرویس های به موقع و مستمر در فواصل زمانی مشخص، به عدم افت کارآیی سیستم کمک می نمایند. هم چنین شرایط محیطی مناسب به کارایی بهتر سیستم کمک می نماید.

شرایط محیطی مناسب

شرایط محیطی مناسب عبارت است از محیطی عاری از گرد و غبار، دارای دمای محیطی بین 18 الی 20 درجه سانتیگراد و هم چنین از نظر رطوبت می بایست در شرایط عادی قرار گیرد که ایجاد این فضا با نصب دستگاه های تهویه میسر است.

نمونه ای از انتخاب سرور در شرایط محیطی مناسب

مجموعه ای به سروری با شرایط ذیل نیاز مند است :
Application Server و File sharing با تعداد 30 نفر کاربر حاضر در مجموعه که این تعداد در مدت زمان کوتاهی افزایش خواهد داشت.
مجموعه، اتاق مشخصی جهت قرار دادن سرور در اختیار دارد ولی فضای کافی جهت قرار دادن را رک ندارد.

سرور پیشنهادی به مجموعه فوق

 • سرور از سری ایستاده (Tower)
 • متناسب با پردازش نرم افزارها
 • CPU: دو، چهار یا شش هسته ای
 • RAM:  هشت گیگابایت و قابل ارتقا
 • تعداد چهار عدد هارد با سرعت بالا (15K) به ظرفیت 300GB
 • در اختیار داشتن کنترلر RAID جهت انتخاب Raid 5 الزامی است.
 • به کارگیری دو منبع تغذیه متناسب با ولتاژ CPU انتخابی، به عنوان Redundancy نیز پیشنهاد می گردد.
 • اميدواریم توانسته باشیم شما مشتری محترم را در تصمیم گیری خريد هر چه بهتر سرور مورد نظرتان از این شرکت راهنمایی کرده باشیم.
  شایان ذکر است سرورهای شرکت ایده آل شبکه، با گارانتی ایده آل در بازار عرضه می گردد.

  جهت ارتباط با کارشناسان این شرکت و دریافت مشاوره اینجا کلیک نمایید.

  امتیازدهی